Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Екстра Глобал

  Скопје четврта европска дестинација за предбрачни журки

  22/12/2023

  Истражувањето што го има направено Slot Day за тоа како котираат европските главни градови – за организирање и за провод, за предбрачна журка- покажува дека Скопје е виско...

 • Екстра Глобал

  Исланд: Вжештена лава тече низ островот

  21/12/2023

  После цела низа предупредувања и навестувања од вулканолозите, дека е можна силна вулканска ерупција на полуостровот Рејкјанес, на Исланд, вулканот конечно буквално експлорираше во понеделникот, доцна вечерта по...

 • Вести

  Криминална банда уапсена во Белград

  21/12/2023

  Шест лица од српска националност, се уапсени во Белград, во една широка, меѓународна операција во која биле вклучени полициите на Србија,  Британија, Швајцарија и Италија. Сите се обвинети...

 • Западен Балкан

  Србија : Историска победа, или историски грабеж

  21/12/2023

  Само еден ден по последните предвремени парламентарни избори во Србија, што се одржаа  неполни две години по претходните, земјата влезе во уште поголема политичка криза, не чекајќи ги...

 • Вести

  Софија : Забрането интервју на руската амбасадорка

  19/12/2023

  Официјална Софија и Москва  уште повеќе ги заладија своите и онака студени односи ( со актуелната власт) во Бугарија, откако програмскиот совет на Бугарското национално радио (БНР) забрани...

 • Европа/ЕУ

  Парламентарка лажела за набавката на корона маските

  19/12/2023

  Една британска парламентарка, член на Горниот дом на Парламентот, призна дека во повеќе наврати ја излажала домашната јавност, негирајќи дека е директно поврзама со компанијата која добила вносен...

 • Европа/ЕУ

  „Рајхсбургер“ подготвувале пуч во Германија

  17/12/2023

  Вкупно 27 лица се обвинети за припадност и за подршка на терористичката , ултрадесничарска организација „Рајхсбургер“ ( Граѓани на Рајхот) – за велепредавство и  за подготвување насилен државен...

 • Екстра Глобал

  Исчезнато момче најдено по шест години

  17/12/2023

  Еден 17 годишен тинејџер од Англија, од градот Олдхам, кој се водел  како исчезнат во Шпанија, уште во 2017 година, кога имал 11 години, е пронајден во Франција- ...

 • Бизнис Глобал

  Грција најпребарувана дестинација на Гугл

  17/12/2023

  Угледното американско списание за туристички патувања низ светот,  Conde Nast Traveler, ја објави листата на десет најбарани и најпопуларни дестинации, врз основа на податоците на Гугл за најчестите...

 • Вести

  „Повторно будење на Австро-Унгарија“

  14/12/2023

  Однесувањето на Унгарија, кога станува збор за Украина, за односот кон путинова Русија, па дури и за  војната на Израел против Хамас,  а во последно време и на ...

Повеќе
Горе