Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Екстра Глобал

  Градоначалник избран со фрлање паричка

  13/11/2022

  Градоначаникот на едно мало место во американската сојузна држава Кентаки, бил избран на функцијата-  со фрлање паричка. Вакво решение на општинските функционери било донесено откако  гласањето завршило со...

 • Европа/ЕУ

  „Гласањето против ЕУ беше грешка“

  13/11/2022

  Бројот на Британците кои веруваат дека погрешиле кога гласале за напуштање на ЕУ и за Брегзит, на референдумот во јуни 2016 година, постојано се зголемува- покажува најновото истражување...

 • Здравје

  Крузер со 800 заразени со корона пристана во Сиднеј

  13/11/2022

  Брод-крузер , пристана во главното пристаниште во Сиднеј со дури 800 патници заразени со вирусот на корона. Сите се туристи кои се наоѓаат на одмор и летување, пловејќи ...

 • Бизнис Глобал

  Елон Маск: Твитер може да банкротира

  12/11/2022

  Новиот сопственик на Твитер, американскиот контроверзен милијардер Елон Маск им изјави на своите  вработени дека компанијата , во следната година, би можела да се соочи и со банкрот,...

 • Вести

  Цело село во Шпанија се продава за 260 илјади евра

  11/11/2022

  Цело едно село, со сите објекти што се неговата територија, се продава во Шпанија, по цена од само 260 илјади евра. Селото Салто де Кастро се наоѓа на...

 • Екстра Глобал

  Дрога во гумени бонбони во Хрватска

  11/11/2022

  Две жени во Хрватска завршиле во болница, во лоша психофизичка  состојба, откако  изеле неколку  гумени бонбони , што биле оставени на масата во куќа која се издавала за...

 • Едиторијал

  Времено или трајно повлекување

  10/11/2022

  Хершон е град во јужна Украина , што руската војска го освои уште во првите недели по инвазијата започната на 24 февруари. Во тоа време,  Русите лесно минаа...

 • Вести

  Прва оставка во владата на Сунак

  10/11/2022

  Само две недели по формирањето на новата британска влада- трета за неполни два месеци- новиот премиер Риши Сунак се соочи со владина криза, со истрага што ја има...

 • Европа/ЕУ

  Франција: десничарите без таткото и ќерката Ле Пен

  08/11/2022

  Жордан Бардела (27) е новиот претседател на француската десничарска партија Национално собирање  на Марин Ле Пен ( претходно позната како Национален Фронт). Веста за новоименуваат претседател ја соопшти...

 • Вести

  „Се мешавме во изборите во САД и пак ќе се мешаме“

  08/11/2022

  Рускиот милијардер и путинов воен менаџер Евгениј Пригожин, кој раководи со платеничката, паравоена единица „Вагнер“ што ја има создадено, прв пат призна дека Русија директно била замешана во...

Повеќе
Горе