Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Екстра Глобал

  Џефри Епстајн и „Џон До“ друштвото

  06/01/2024

  Судот во Њујорк дозволи да се објави списокот со имињата на пријателите на сега починатиот американски милионер и педофил Џефри Епстајн, кој во 2019 година изврши самоубиство во...

 • Екстра Глобал

  Абдикација на последната европска кралица

  04/01/2024

  Данската кралица Маргрет објави дека до средината на овој месец  се повлекува од престолот и тоа го најави во текот на својата новогодишна порака. Абдикацијата доаѓа откако 52...

 • Вести

  Најбогатите во светот – уште побогати

  30/12/2023

  Најбогатите луѓе во светот, во 2023 година станале уште побогати , зголемувајќи го своето богатство – во еден случај дури за седун пати. Тоа и такво зголемување е...

 • Западен Балкан

  На вратата од Европа

  30/12/2023

  На преминот од старата во новата година, Западен Балкан- за прв пат досега- е соочен со една нова ситуација, кога станува збор за долгогодишните амбиции да биде дел...

 • Едиторијал

  Русија во соседството

  28/12/2023

  Во силно напнатата атмосфера во Белград, по последните избори во Србија и најавите дека опозицијата  нема да ги прифати  освоенте мандатите- затоа што тврди дека целиот изборен процес-...

 • Вести

  Србија ги призна табличките на Косово

  27/12/2023

  Владата на Република Србија одлучи да ги признава и да ги прифаќа регистарските таблички на Косово, со што од 1 јануари, се овозможува слободно движење на сите возила...

 • Свет

  Авионот задржан во Франција слета во Индија

  27/12/2023

  Авионот Ербас А340  со околу 300 патници и членови на екипажот, што во четвртокот беше присилно задржан во Франција, под сомнение дека се користи за шверц на луѓе...

 • Западен Балкан

  Докторот за синооки Марсовци

  26/12/2023

  Десетина денови по вонредните парламентарни и локални избори,  Србија и Белград продожуваат да живеатв во услови на политичка криза, која секојдневно изгледа дека се продлабочува, после гневната  реакција...

 • Вести

  Нема противкандидат за Путин

  24/12/2023

  Обидот  на една поранешна руска новинарка- да се кандидира како независен противкандидат на актуелниот шеф на државата , за претседателските избори во Русија, во март, пропадна уште при...

 • Свет

  Банкротира адвокатот на Доналд Трамп

  22/12/2023

  Рудолф ( Руди) Џулијани, американски адвокат, поранешен градоначалник на Њујорк и советник и адвокат на Доналд Трамп, за Американците банкротира како правник и човек кога ги подржа неосновните...

Повеќе
Горе