Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Едиторијал

  Светско првенство со 6500 жртви

  19/11/2022

  Светското првенство фудбал кое почнува во недела, на 20 ноември, за прв пат во есен и во арапска и муслиманска земја- ќе остане запаметено како првото и  единственото...

 • Европа/ЕУ

  Од Европа протерани 400 руски шпиони

  19/11/2022

  Од територијата на Европа досега се протерани над 600 дипломати на Русија, од кои 400 се шпиони- оперативци на руските тајни служби. Се смета дека станува збор за...

 • Европа/ЕУ

  Три доживотни пресуди за соборениот „Боинг“ над Украина

  18/11/2022

  Двајца руски државјани и еден Украинец, судот во Холандија ги прогласи за виновни и ги осуди на доживотен затвор , за учество во соборувањето на патничкиот авион на...

 • Вести

  Енергијата и храната „мотор“ на инфлацијата

  17/11/2022

  На почетокот од есента , еврозоната имаше инфлација од над 10 отсто, додека  САД во тоа време забележа пад на инфлацијата, иако таа остана висока, за американските прилики,...

 • Свет

  Светски куп во пустина за 200 милијарди

  16/11/2022

  Во малечкиот Катар, во регионот на секогаш политички и безбедносно лесно запаливиот Блиски Исток, на 20 ноември почмува Светското првенство во фудбал. За прв пат во една арапска...

 • Бизнис Глобал

  Банкротство на трговецот со криптовалута

  16/11/2022

  Американската компанија „FTX Trading” која се занимаваше со трговија со  криптовалути објави банкротство , што веднаш предизвика шок и паника во финансискит свет. Компанијата се обиде да ја...

 • Свет

  Светот со осум милијарди жители

  15/11/2022

  Обединетите нации објавија дека светот и населението на планетата Земја, денес, 15 ноември 2022 година, ја имаат достигнато бројката од осум милијарди луѓе. Во девет часот утрината, според...

 • Вести

  Џеф Безос се откажува од дел од богатството

  15/11/2022

  Американскиот милијардер Џеф Безос, основач на „Амазон“ соопшти дека во текот на својот живот ќе се откаже од поголемиот дел од своето богатство, за да го подари на...

 • Свет

  „Вагнер“ се утврдува околу Украина

  14/11/2022

  Паравоената, милитантна  руска група „Вагнер“, составена од платеници од Русија и од странство, објави дека во два  руски окрузи, покрај границата со Украина, гради силни воени утврдувања за...

 • Вести

  Почина Иранецот кој живееше на аеродромот во Париз

  14/11/2022

  Иранскиот политички бегалец Мехран Карими Насери кој 18 годни живееше во еден дел од аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, починал од- како што е соопштено-  природна смрт....

Повеќе
Горе