Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Европа/ЕУ

  Зетот на Орбан гo купува Белград

  14/01/2024

  Зетот на Виктор Орбан има купено дури 11 големи деловни згради во Белград. Според локалните медиуми не може да се открие за која цена и колку пари Иштван...

 • Западен Балкан

  „Можно е одлагање на приемот на Србија во ЕУ“

  13/01/2024

  Брисел нема -формално- да и ја затвори вратата Србија за влез во ЕУ, но можно е тој процес да биде одложен, или дополнително забавен-пишуваат белградски медиуми  повикувајќи се...

 • Европа/ЕУ

  Атал- Французин со православна мајка и татко Евреин

  12/01/2024

  Премиерот во Франција ја нема моќта и значењето што го имаат претседателите на владите во најголемиот број земји во светот. Во француската политичка пракса, премиеррот е повеќе како ...

 • Европа/ЕУ

  Полска : Пратеници уапсени во претседателската палата

  11/01/2024

  Полската полиција , во вторникот, упадна во претседателската палата во Варшава , за да уапси двајца пратеници од партијата Права и Праведност, која доскоро беше на власт,инаку обајцата ...

 • Вести

  Путин доделува државјанство за одење на фронт

  10/01/2024

  Владимир Путин потпиша нова уреедба за доделување руски државјанство, според која странските платеници кои како руски војници војуваат против Украина , можат по забрзана постапка да станат државјани...

 • Свет

  Трамп примал пари од Кинези и Саудијци

  10/01/2024

  Доналд Трамп како претседател на САД има примано пари од странци, преку својата компанија- пред се од Кинезите и од Саудијците- иако американскиот Устав тоа го забранува- открива...

 • Вести

  Глобално поевтинување на храната во 2023 година

  08/01/2024

  Организацијата на ОН за храна  и за земјоделство (ФАО) објави дека глобалните цени на прехранбените производи, во изминатата 2023 година се намалени , во пднос на претходната 2022....

 • Екстра Глобал

  Авион останал без дел од трупот при полетување

  08/01/2024

  Авионот „Боинг 737/Макс 9“ на американската авионска компанија „Аласка Ерлајнс“ за малку има избегнато катастрофа, откако во време- набргу по полетувањето- изгубил дел од трупот на леталото и...

 • Европа/ЕУ

  Јанша осуден за навредување две новинарки

  06/01/2024

  Врховниот суд на Словенија ја отфрли како неоснована жалбата на Јанез Јанша, лидер на словенечата партија СДС и поранешен совенечки премиер , на првостепената пресуда , според која...

 • Вести

  Јапонија- 380 луѓе спасени за само 90 секунди

  06/01/2024

  Сликите од големата огнена топка, создадена околу авионот што се движи по пистата на аеродромот во Токио, го заобиколија светот шокиран од глетката и од тоа дека Новата...

Повеќе
Горе