Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Блеф или реална нуклеарна закана

28/09/2022

Очајни лидери, соочени со очајни политички, финансиски, или воени ситуации знаеле да повлечат очајнички потези за да се извлекуваат од кризата која (обично) самите ја создале. Такви примери...

 • Вести

  Црногорци шпионирале за Русија

  30/09/2022

  Во широка полициско – безбедносна операција во Подгорица, властите на Црна Гора уапсија и приведоа дваесетина лица, сите осомничени дека со години на ред, шпионирале за Русија и...

 • Екстра Глобал

  Том Хенкс : Снимив само четири добри филмови

  29/09/2022

  Холивудската филмска ѕвезда Том Хенкс изјави дека во својата досегашна кариера има снимено само четири филмови за кои смета дека се навистина добри. Во  интервју за американското списание ...

 • Европа/ЕУ

  Нападот врз „Северен поток“ е далечински активиран

  29/09/2022

  Британски безбедносни експерти тврдат дека истакувањeто на гас во Балтичко Море е резултат на порано смислен напад, за што се користени  експлозивни средства кои  далечински се активирани. Станува...

 • Западен Балкан

  Барање за прекин на преговорите со Србија

  28/09/2022

  Пратеничката група на социјал – демократите и на социјалистите, втора по големина во Европскиот Парламент, побара од Европската комисија во Брисел да ги прекине преговорите за влез на...

 • Европа/ЕУ

  Франција: Истрага за руски пари во политичките партии

  27/09/2022

  Францускиот Парламент најавува истрага за сите случаи на примање руски пари за финансирање на работата на политичките партии во Франција. Иницијативата доаѓа многу брзо по декласифицирањето на податоците...

 • Вести

  Подводно истекува гас од „Северен поток 2“

  27/09/2022

  Данските власти соопштија дека истекува гас од новиот подводен гасовод „Северен поток 2“ кој е изграден за да пренесува гас од Русија кон Европа и Германија, под Балтичко...

 • Вести

  Италија се сврте кон Мусолини

  26/09/2022

  На стогодишнината од насилното доаѓање на власт на фашистите и на нивниот капо – Бенито Мусолини – италијанските гласачи, на парламентарни избори, најмногу гласови и дадоа на профашистичката...

 • Вести

  Прогласи мобилизација, па замина на одмор

  26/09/2022

  Рускиот претседател во средата, рано наутро прогласи мобилизација испраќајќи илјадници млади луѓе во војна, а веднаш потоа замина на одмор, на продолжен викенд, во една од државните резиденција,...

 • Свет

  Кумашинот Медведчук разменет за 215 Азовци

  23/09/2022

  Во време на зголемени воени операции и остри меѓусебни обвинување, уште по силната и успешна украинска контраофанзаива, Москва и Киев, сосема неочекувано, извршија  размена на заробеници- 215 Украинци,...

 • Вести

  Синот на Дмитри Песков одбива мобилизација

  22/09/2022

  Николај Песков, син на портпаролот на Кремљ Дмитри Песков, лојален и близок соработник на рускиот претседател веќе 20 години- нема да биде мобилизиран во руската армија за да...

Повеќе
Горе