Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Европа/ЕУ

  Западен Балкан оди во Европа

  11/09/2023

  „Време е ЕУ да се зафати со проширувањето на Унијата“– рече во Блед, во Словенија,  претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, на годинешниов Стратешки форум. Според него- „за...

 • Вести

  Индија го менува името на државата

  10/09/2023

  Владата на премиерот Нарендра Моди , за прв пат официјално, името на државата- Индија- го замени со нов, санкритски термин- „Барат“ – во настојувањето, како што се вели,...

 • Екстра Глобал

  Сана Марин ќе работи во институтот на Тони Блер

  10/09/2023

  Поранешната премиерка на Финска Сана Марин објави дека ќе му се приклучи на Институтот за глобални промени, на бившиот британски премиер Тони Блер, каде ќе работи по заминувањето...

 • Европа/ЕУ

  Нема веќе евтини авионски летови

  09/09/2023

  Франција која во седумдесетите години на 20 век прва во Европа почна со користењето на брзите возови (ТГВ) , сега на ЕУ и предлага целосна ревитализација на железничкиот...

 • Западен Балкан

  Српски пасоши за руските бегалци

  09/09/2023

  Европската комисија во Брисел изрази загриженост од одлуката на Република Србија да им издава српски пасоши, по забрзана постапка, на руските граѓани, а посебно на оние кои како...

 • Свет

  Одново гранични тензии меѓу Индија и Кина

  06/09/2023

  Само неколку денови по јавно декларираното единство на членките на групата БРИКС, на Самитот во Јоханесбург, две од нив- Индија и Кина – се најдоа во уште една,...

 • Здравје

  Одобрена подновената анти-ковид вакцина

  05/09/2023

  Европската комисија (ЕК)  во Брисел  ја одобри за употреба подновената анти-ковид вакцина на „Бионтек/Фајзер“, приспособена против новата подврста на вирусот, познат како „Омикрон HVV.1″. Во соопштението се вели...

 • Екстра Глобал

  Грците против лични карти со чип

  05/09/2023

  Грција започна да ги менува личните карти на граѓаните на кои за прв пат има вградено и чип, онака како што тоа го имаат и личните карти во...

 • Свет

  БРИКС – во служба на Москва и Пекинг

  03/09/2023

  Пет земји од четири континенти – Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка- познати по кратенката БРИКС, според првите букви од имињата на државите, на својот последен годишен...

 • Европа/ЕУ

  Орбан се заканува со интервенција

  03/09/2023

  Виктор Орбан ја има предупредено, како што рекол- меѓународната заедница- мислејќи притоа на Западот- дека ќе „уследи интервенција“ за  било каква саботажа врз гасоводот „Јужен тек“ (слична на...

Повеќе
Горе