Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Политикански игри на Белград и Приштина

25/11/2022

Во време кога Европа е соочена со војна, насилно вовлечена во неа по бруталната инвазија на Русија врз Украина, а Москва во исто време ја засилува својата кампања...

 • Вести

  Олигархот Тинков се откажа од руското државјанство

  01/11/2022

  Рускиот милијардер и поранешен олигарх Олег Тинков, кој ја има создадено он-лајн банката „Тинков“ , соопшти дека демонстративно се откажал од руското државјанство, во знак на протест поради...

 • Бизнис Глобал

  Џо Бајден: Нафтените компании се воени профитери

  01/11/2022

  Американскиот претседател Џо Бајден ги повика компаниите за нафта и за гас да ја искористат својата (сегашна) рекордна заработувачка – не само за правење екстра профити, туку и...

 • Вести

  Лула да Силва избран за претседател на Бразил

  31/10/2022

  Кандидатот на бразилската левичарска Работничка партија Луиз Инасио Лула да Силва го победи на претседателските избори во Бразил досегашниот шеф на државата- десничарот Жаир Болсонаро и се врати...

 • Екстра Глобал

  Патнички воз низ Алпите од 100 вагони

  31/10/2022

  Швајцарската железница изведе спектакуларно  патување на  патнички воз , составен од 100 вагони , што претставува незбележан досега светски рекорд, минувајќи низ реонот на Алпите во Швајцарија. Композицијата...

 • Вести

  Нападот врз домот на Пелоси – политички мотивиран

  30/10/2022

  Нападот врз семејната куќа  на Ненси Пелоси, спикерот на Претставничкиот дом на Конгресот на САД,  во Сан Франциско, во кој тешко е повреден нејзиниот сопруг Пол, не е...

 • Екстра Глобал

  Невин во затвор минал 38 години

  30/10/2022

  Американецот Морис Хејстингс минал во затвор 38 години за убиство што не го извршил. Од пред некој ден  ослободен е од сите обвинувања , а првичната казна му...

 • Западен Балкан

  Војна за регистарските таблички на возилата

  29/10/2022

  Србија и Косово (одново) се во војна за регистарските таблички на автомобилите и уште еднаш се соочуваат со „Денот – Д“ , како што тоа беше и во...

 • Вести

  Лицитирање за тоа чиј е Риши Сунак

  28/10/2022

  Именувањето на Риши Сунак за британски премиер, првиот во  историјата и политиката на Британија со азиско- индиско потекло – предизвика воодушевена реакција во цела Азија, а далеку најмногу...

 • Здравје

  Наместо вакцина 600 бебиња примиле физиолошки раствор

  28/10/2022

  Српските здравствени власти потврдија дека 600 бебиња од главната гинколошка клиника „Народен Фронт“ во Белград, наместо вакцина БСЖ , против туберкулоза, примиле физолошки раствор. Инцидентот се случувал во...

 • Екстра Глобал

  Ефектот „стаклена градина“ веќе во 2025 година

  27/10/2022

  Ефектот со „стаклена градина“, односно со максималната емисија на штетните гасови , се очекува веќе за две години- во 2025 година- поради големата енергетска криза во која се...

Повеќе
Горе