Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Екстра Глобал

  Шкотска: Потрага по чудовиштето „Неси“

  30/08/2023

  Во Шкотска , од пред некој ден, е покрената голема потрага по чудовиштето „Неси“  за кое се верува дека живее во шкотското  езеро Нес. За сегашната операција за...

 • Екстра Глобал

  Од војната побегнале над 930 илјади Руси

  29/08/2023

  Од почетокот на агресијата на Русија врз Украина и војната која се води 17 месеци, од Русија се побегнати околу 930 илјади руски граѓани- пишува лондонски „Економист“. Според...

 • Вести

  „Пригожин загина и во 2019 година“

  27/08/2023

  Веста за паѓањето на приватниот авион , во близината на Москва, во кои беа седумина припадници на паравоената војска Вагнер, со нејзиниот лидер Евгениј Пригожин и главниот командант...

 • Вести

  „Белокосиот“ Трошев нов водач на Вагнер ?

  27/08/2023

  Владимир Путин се огласи за прв пат по падот на приватниот авион во кој беа тројца од најважните луѓе на паравоената , платеничка група Вагнер- лидерот Евгениј Пригожин,...

 • Свет

  Путин (сепак) му се одмазди на Пригожин

  24/08/2023

  Во авионска несреќа, што се случи во Тверската област, во поширокиот реон на Москва, загинаа сите десет лица кои беа во приватниот авион „Embraer Legacy” – седумина оатници...

 • Западен Балкан

  „Српски свет“ и источно од Дрина

  23/08/2023

  На почетокот од август ,  Загреб и Белград ја одбележуваа операцијата „Олуја“ од 1995 година- Хрватска како операција за потврда на независноста, а српската страна како операција за...

 • Вести

  Доживотен затвор за сестрата убиец на бебиња

  22/08/2023

  „Јас сум ужасно многу злобна личност. Јас го направив сето тоа- намерно ги убив бебињата“. Вака има напишано во една своја порака-признание, Англичанката Луси Летбит (33), медицинска сестра...

 • Европа/ЕУ

  Претседателот Радев контра владата во Софија

  21/08/2023

  Бугарскиот претседател Румен Радев кој од првите денови на новата заедничка влада на партиите ГЕРБ и ПП-ДБ (Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија) е против ваквата владина комбинација,...

 • Западен Балкан

  Руските бегалци прогонувани во Белград

  20/08/2023

  Руската иназија врз Украина и војната против оваа соседна земја, предизвика околу 200 илјади руски државјани да избегаат од својата земја, за да се населат- како бегалци- во...

 • Екстра Глобал

  Мелони – „Платете ја сметката за тие идиоти“

  19/08/2023

  Италијанската премиерка Џорџа Мелони, неколку денa беше на одмор во Албанија и во текот на приватната посета на соседната земја, разреши и еден необичен „спорен момент“ во инаку...

Повеќе
Горе