Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Европа/ЕУ

  Полска ја запре испораката на оружје за Украина

  26/09/2023

  Владата во Варшава соопшти дека ја запрела испораката на (старо советско) оружје за Украина, продлабочувајќи го на тој начин неогласувањето со Киев околу украинското жито. Ваквата одлука доаѓа...

 • Екстра Глобал

  Женско тело во устата на убиен алигатор

  26/09/2023

  Еден четири метри долг алигатор е убиен во Флорида, но шок во јавноста која (обично) е навикната на ваквите вести, предизвика откритието дека во устата на крволочното животно...

 • Култура

  „Вашиот филм го гледаат само свињите“

  24/09/2023

  Претседателот на Полска Анджеј Дуда – некултурно и навредливо од шеф на држава во ЕУ – ја нападна  филмската режисерка Агнешка Холанд , за нејзиниот најнов фил „Зелената...

 • Екстра Глобал

  „Самоубиецот“ побегнал во Грција

  24/09/2023

  Еден Италијанец кој на своето семејство и на најблиските им испратил неколку проштални посма во кои најавувал дека има намера да се самоубие, од пред десет години се...

 • Екстра Глобал

  Крузер крај Гренланд со заразени со Ковид

  17/09/2023

  Луксузниот брод-крузер кој на почетокот од оваа недела се насука во оддалечените делови на Гренланд, на северот од Атлантикот, е ослободен без поголеми оштетувања- соопшти претставник на армијата...

 • Свет

  Дерна- градот што повеќе не постои

  15/09/2023

  Средоземно море веќе неколку денови постојано на брегот исфрла тела на загинатите жители на градот Дерна , во североисточна Либија, покажувајќи го  на тој начин  катастрофалниот обем на...

 • Екстра Глобал

  Нов напад од ајкула во Црвено Море

  14/09/2023

  Две жени додека  пливале недалеку од  брегот, во едно од  египетските одморалишта на Црвено Море,  биле нападнати од ајкула. Според полициските власти, едната успеала да се спаси и...

 • Европа/ЕУ

  Италија го напушта кинескиот „Belt and Road”

  14/09/2023

  Италијанската премиерка Џорџа Мелони  го има известено кинескиот премиер Ли Чијанг дека  Италија се повлекува од контоверзната кинеска економско-финансиска развојна иницијатива „Belt and Road” (BRI). Италијанските медиуми откриваат...

 • Свет

  „Советските инвазии во 20 век беа погрешни“

  13/09/2023

  Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека советските инвазии во 20 век- врз Унгарија, а потоа и врз тогашна Чехословачка- биле погрешни. Зборувајќи на еден форум посветен на економијата,...

 • Здравје

  Британците умираат помлади од Европејците

  13/09/2023

  Велика Британија е земја каде нејзиното население има најкус животен век меѓу богатите држави – покажува едно британско истражување, според кое  Британците умираат понмлади во споредба со другите...

Повеќе
Горе