Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Европа/ЕУ

  „Забрана“ за Британците за брак со странци

  14/12/2023

  Владата на Велика Британија одлучи – практично- да им забрани на најголемиот број британски државјани да се мажат, или да се женат со државјани на странски земји. Ваквата...

 • Екстра Глобал

  Скапоцениот прстен во хотелската правосмукалка

  13/12/2023

  Еден скапоцен прстен , проценет на 800 илјади евра, беше најден во правосмукалка на елитниот париски хотел „Риц“ – откако околу неговото исчезнување се развија разни приказни за...

 • Екстра Глобал

  Брод удри во мост во Лондон

  12/12/2023

  Еден помал патнички брод, пловејќи по реката Темза, низ центарот на Лондон, удри во еден од мостовите и остана заглавен под него. Според британските медиуми, во овој инцидент...

 • Западен Балкан

  „Не може во Европа на две столчиња“

  11/12/2023

  Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок изјави дека во Европа, во членство на ЕУ, не може да се влезе , седејќи на две столчиња. Пораката е пред...

 • Свет

  Путин : Морав одново да се кандидирам

  10/12/2023

  Владимир Путин соопшти дека ќе се кандидира за претседател на Русија и таа вест, инаку, соопштена патем- како одговор на прашање на еден од поранешните сепаратистички воени команданти...

 • Европа/ЕУ

  Децата на Роман Абрамович со литвански пасоши

  10/12/2023

  Децата на рускиот олигарх Роман Абрамович имаат пасоши на Литванија- соопшти министерството за внатрешни работи на оваа балтичка држава, потврдувајќи ги на тој начин откритијата на една локална...

 • Вести

  Претседателката на српски РЕМ во нацистичка униформа

  08/12/2023

  Претседателката на регулаторниот совет за електронски медиуми (РЕМ) на Србија , Оливера Зекиќ предизвика бранување во српската јавност, откако на нејзиниот профил на „Телеграм“ се појави нејзина фотографија-...

 • Екстра Глобал

  Тејлор Свифт личност на годината на „Тајм“

  06/12/2023

  Во традиционалниот избор на личност на годината, што го прави угледниот американски неделник „Тајм“ , редакцијата овој пат се определи – за личност за 2023 година да ја...

 • Свет

  Русија: Се намалува подршката на војната

  06/12/2023

  Подршката на војната во руската јавност забрзано се намалува и сега веќе е на рекордно ниско ниво , во изминатите 20 месеци од почетокот на инвазијата врз Украина-...

 • Вести

  Грција : Продавале лажно маслиново масло

  05/12/2023

  Две лица во Грција се уапсени затоа што продавале и шверцувале лажно маслимово масло. Апсењето е извршено во Солун, а упасените се татко и син кои продавале масло...

Повеќе
Горе