Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Македонија

  Година на НАТО и на француското „њет“

  31/12/2019

  Беше убаво да си Македонец во Лондон, на почетокот од декември и да се најдеш на Мал, широка авенија што води кон Бакингамската палата, на која македонското државно...

 • Европа/ЕУ

  Парите (навистина) се отепувачка

  30/12/2019

  Нашите луѓе знаат да речат дека парите можат да бидат и отепувачка, кога ќе се појават одеднаш, неочекувано, во многу поголем износ од редовниот. На пример, како главна...

 • Брифинг/Weekly

  Папа Франциско: Оставете ги мобилките и разговарајте!

  30/12/2019

  Поглаварот на Католичката црква, папата Франциско им порача на верниците да ги тргнат настрана мобилните телефони и наместо да гледаат во нив, да разговараат меѓу себе, кога се...

 • Екстра Глобал

  Том Хенкс прогласен за грчки државјанин

  29/12/2019

  Американскиот филмски актер Том Хенкс е прогласен за почесен државјанин на Грција – пренесуваат американските медиуми. Во соопштението на кабинетот на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос се вели дека...

 • Свет

  Џулијани сега го обвинува и Сорос!?

  28/12/2019

  Рудолф (Руди) Џулијани поранешен успешен градоначалник на Њујорк, а пред тоа (велат) и добар државен обвинител на Менхетен, за покренатата пресметка со локалната мафија и со организираниот криминал,...

 • Екстра Глобал

  Бред Пит и Анистон пак се заедно

  26/12/2019

  Бред Пит (56) кој за улогата во филмот „Ад Астра“ е кандидат за годинешниов Оскар и Џенифер Анистон (50) ѕвездата на популарната ТВ серија „Пријатели“ и на уште...

 • Европа/ЕУ

  Хрватска меѓу иднината и минатото

  26/12/2019

  На преминот меѓу едната и другата година, во Хрватска се одлучува за тоа кој ќе биде претседател на државата во следните пет години. На 22 декември се гласаше...

 • Едиторијал

  Магла за продавање

  25/12/2019

  Паметни луѓе рекле – кога немаш нешто да кажеш, или да понудиш, а продолжуваш да „мудруваш“, излегува дека само продаваш магла. Тоа изминатите недели извонредно им прилега на...

 • Европа/ЕУ

  Каталонците, сепак, се против независност

  24/12/2019

  Мнозинството Каталонци, сепак, се против отцепувањето на Каталонија од Шпанија и прогласување независност – покажува анкетата на Агенцијата за испитување на јавното мислење од Барселона. Истражувањето покажало дека...

 • Европа/ЕУ

  Орбан ги презеде приватните In Vitro клиники

  24/12/2019

  Владата на унгарскиот десничарски и националистички премиер Виктор Орбан ја презеде контролата врз сите шест приватни клиники за вештачко оплодување што делуваат во Унгарија и тоа го прогласи...

Повеќе
Горе