Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Брифинг/Weekly

  Шпанија (конечно) има премиер

  09/01/2020

  Парламентот во Мадрид му изгласа доверба на премиерот Педро Санчез, лидер на шпанската Социјалистичка партија (ПСОЕ), па Шпанија, конечно, го заврши речиси едногодишниот период на политичка криза. Санчез...

 • Свет

  „Око за око“ или војна меѓу Иран и САД

  08/01/2020

  Во раните утрински часови на 2 јануари, во еден оддалечен агол на аеродромот во Багдад, група луѓе се подготвуваа да заминат од ирачкиот главен град. Со авион требаше...

 • Европа/ЕУ

  Хрватска со нов претседател

  07/01/2020

  На претседателските избори во Хрватска, што во два круга се одржаа на преминот од старата, во новата година, по второто гласање на почетокот на јануари, хрватските гласачи се...

 • Европа/ЕУ

  Санчез доби подршка од Каталонците

  05/01/2020

  Шпанскиот премиер Педро Санчез, лидер на Социјалистичката партија (ПСОЕ) која на два пати одржаните избори добива мнозинство гласови, но недоволно за да формира стабилен владин кабинет,  се наоѓа...

 • Свет

  Москва: Нема нафта за Белорусија

  05/01/2020

  Русија ја прекина испораката на нафта за Белорусија, откако двете сојузнички држави не успеаја да се усогласат околу обновата на договорот за снабдување со нафта, во рамките на...

 • Свет

  И Јапонија со бегство „a ла Груевски“

  04/01/2020

  Станува „заразно“ бегањето од правдата на разни типови, (во основа, криминални) – од политиката, или од големиот бизнис, па таквата „заразата“ некако забрзано се шири низ светот. Тоа...

 • Европа/ЕУ

  Холандија со ново официјално име

  04/01/2020

  Холандската влада одлучи да го смени официјалното име на државата и да престане да се користи името Холандија. Наместо тоа, од почетокот на оваа година, оваа западноевропска држава...

 • Свет

  Телеком компанија плаќала рекет на терористи

  03/01/2020

  Најголемиот африкански мобилен оператор МТН, телеком компанија од Јужна Африка, е обвинет за плаќање рекет-мито на исламистичките милитанти и терористички групи во Авганистан за заштита на својата оперативна...

 • Екстра Глобал

  Град со повеќе мачки од луѓе

  03/01/2020

  Градот Кафр-Набл во Сирија, што до скоро беше последното упориште на џихадистите во тамошната граѓанска војна, остана без неговите жители кои се разбегале во текот на војувањата, започнати...

 • Екстра Глобал

  Пациентка изгорела на операциска маса!

  03/01/2020

  Една 66 годишна Романка го загубила својот живот, откако нејзиното тело, што било подготвено за хируршка интервенција на масата за изведување такви операции, наеднаш било зафатено со пламен....

Повеќе
Горе