Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Европа/ЕУ

  Меѓу Мастрихт и евроскептицизмот

  05/11/2018

  Четврт век помина од стапувањето во сила на Договорот од Мастрихт (1 ноември 1993 година) кога дотогашната Европска економска заедница (ЕЕЗ) прерасна во Европска Унија (ЕУ) , а...

 • Брифинг/Weekly

  Влошена ситуацијата во Србија

  04/11/2018

  Европратеничката Тања Фајон изјави во Белград дека ситуацијата во Србија „е прилично влошена во последниве две години“, кога станува збор за нејзините европски амбиции. „Не постои ефикасна контрола...

 • Свет

  САД го казнува Иран

  04/11/2018

  Американскиот претседател Доналд Трамп и администрацијата на САД ја спроведоа заканата кон властите во Техеран, навестена од пред шест месеци и соопштија дека ги обновуваат  острите санкции кон...

 • Брифинг/Weekly

  Руски пари за Брегзит?

  03/11/2018

  Британските власти покренаа кривична истрага против Арон Бенкс,  донатор на кампањата за Брегзит и силен приврзеник за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Тој е осомничен за дури...

 • Западен Балкан

  МПЦ по украински модел ?

  01/11/2018

  Признавањето на независноста на Украинската православна црква од Вселенската патријаршија во Цариград, предизвика гневна реакција од Руската православна црква (РПЦ), но и од официјална Москва, кои потегот  го...

 • Свет

  Бразил со екс-војник како претседател

  30/10/2018

  Десничарскиот кандидат на изборите, Жаир Болсонаро стана нов претседател на Бразил, со што се прекинува досегашното, безмалку 15 годишно управување на левичарската Работничка партија. Во вториот круг од...

 • Брифинг/Weekly

  Меркел се повлекува од водството на ЦДУ

  30/10/2018

  Германскиот канцелар Ангела Меркел соопшти дека се повлекува од функцијата лидер на владеачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и дека по тоа, ќе остане само канцелар на Германија, до крајот...

 • Свет

  Трамп против договорот „Реган-Горбачов“

  30/10/2018

  Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД ќе се повлечат од Договрот за нуклеарно вооружување , потпишан уште во 1987 година од тогашниот претседател Роналд Реган и советскит...

 • Свет

  Валенса : „Солидарност“ за демократизирање на Русија

  29/10/2018

  Поранешниот полски претседател и нобеловец  Лех Валенса,  сугерира создавање на едно глобално движење, кое би се нарекло „Солидарност“ по углед на истоименото такво движење во Полска, во осумдесетите...

 • Европа/ЕУ

  Брегзит го тресе Есен

  26/10/2018

  Само неколку дена пред регионалните избори во германската сојузна покраина Есен, закажани за крајот на октомври, илјaдници луѓе излегоа на протести во Франкфурт против се повисоките кирии и...

Повеќе
Горе