Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Свет

  Екс перуанскиот претседател обвинет за корупција побара азил во Уругвај

  22/11/2018

  Поранешниот претседател на Перу, Ален Гарсија побегна во амбасадата на Уругвај, во Лима, каде побара политички азил, откако перуанските власти го обвинија за корупција и му го одзедоа...

 • Западен Балкан

  Операција „регионална фаланга“ на популисти

  22/11/2018

  Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ остро регираше на однесувањето на српските власти и посебно на тамошниот актуелен претседател, Александар Вучиќ, околу илегалното бегство на поранешниот македонски премиер и...

 • Европа/ЕУ

  Шпанија бара Гибралтар да се исклучи од Брегзит

  20/11/2018

  Шпанската влада се закани дека би можела и да не гласа за нацрт-договорот на ЕУ со Британија околу Брегзит, доколку „јасно не се каже како ќе се водат...

 • Брифинг/Weekly

  Иванка Трамп како Хилари Клинтон

  20/11/2018

  Ќерката на американскиот претседател која е и советник во Белата куќа, Иванка Трамп го користела својот приватен е-мејл, за примање и испраќање на материјалите на администрацијата на САД,...

 • Европа/ЕУ

  „Сандеј Тајмс“ – Армијата со план за вонредни мерки околу Брегзит

  19/11/2018

  Еден посебен тим планери во рамките на британската армија, подготвува посебен план за евентуална, вонредна ситуација во Велика Британија, поврзана со Брегзит – пишува неделникот „Сандеј Тајмс“ повикувајќи...

 • Брифинг/Weekly

  Мнозинството Британци сега се против Брегзит

  19/11/2018

  Мнозинството Британци, сега, после две годишните подготовки и на моменти, мачни преговори, се против излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Во анкетата на британската телевизија Скај, 54 отсто...

 • Западен Балкан

  Тим Џуда : Русија ќе има полза од поделено Косово

  17/11/2018

  Британскиот публицист, новинар и аналитичар, специјализиран за балканскиот регион Тим Џуда тврди дека Русија ќе има голема полза од поделбата на Косово и од повлекувањето на нови граници...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со државата, а уште половина година, правеше се што можеше да смисли, па...

 • Свет

  Хашим Тачи на прва средба со Путин

  14/11/2018

  Косовскиот претседател Хашим Тачи се сретна во Париз со рускиот претседател Владимир Путин. Средбата траела неколку минути, била „од нога“, на маргините на париската мировна конференција, што француската...

 • Брифинг/Weekly

  Мицотакис во Белград

  14/11/2018

  Лидерот на грчката партија Нова Демократија и лидер на опозицијата во Грција , Киријакос Мицотакис, престојуваше во работна посета на Белград. Во главниот град на Србија Мицотакис беше...

Повеќе
Горе