Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Свет

  Претседателот на Молдавија без дел од овластувањата

  24/09/2018

  Уставниот суд на Молдавија укинал дел од овластувањата на претседателот Игор Додон, откако ја прифатил жалбата на владата во Кишењев дека на земјата и се заканува институционална криза....

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во БиХ, има изјавено  дека била „лажна тезата оти Балканот треба да избира...

 • Вести

  “Преспа“ урнек за Белград и Приштина

  23/09/2018

  Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скат изјави во Белград дека македонско-грчкиот договор од Преспа, може и треба да биде урнек за регионот и пример за Белград и за...

 • Македонија

  Националистите им се закануваат на гласачите

  21/09/2018

  Македонските националисти, предводени од партијата на Христијан Мицковски, непосредно пред одржувањето на референдумот за името и членството на Македонија во НАТО и во ЕУ, почнале да им се...

 • Европа/ЕУ

  Трише: Лондон против новата реалност

  21/09/2018

  Поранешниот претседател на Европската централна банка (ЕЦБ) Жан Клод Трише смета дека одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ ќе предизвика многу посериозни последици за земјата, отколку...

 • Свет

  Мадуро јаде бифтек – Венецуела гладува

  20/09/2018

  Една видео снимка на претседателот на Венецуела Николас Мадуро, направена во Турција, предизвика бурна и гневна реакција во оваа јужноамериканска земја, низ целата Латинска Америка, па и во...

 • Европа/ЕУ

  Брегзит во цајтнот

  20/09/2018

  Лидерите на ЕУ ја предупредија Велика Британија дека времето за постигнување договор на Брисел и Лондон, околу Брегзит, забрзано истекува. На Самитот на Унијата во Салцбург е речено...

 • Македонија

  Партијата поважна од државата

  13/09/2018

  Македонската националистичка опозиција, објави дека за референдумот околу влезот на Македонија во НАТО и ЕУ и за македонско-грчкиот договор од Преспа, немала прецизно изграден став, за тоа –...

 • Европа/ЕУ

  Казнена постапка против Унгарија

  13/09/2018

  Првпат досега, една земја членка на ЕУ, се соочи со казнена постапка предвидена со член 7 од Лисабонската спогодба, откако со големо мнозинство гласови, пратениците во Европскиот Парламент,...

 • Западен Балкан

  Голема расправија за мала корекција

  12/09/2018

  Во моментите додека германскиот канцелар Ангела Меркел, во Скопје, зборуваше за силната подршка на Берлин на македонско-грчкиот договор од Преспа и ја пофали „храброста и мудроста„ на премиерите...

Повеќе
Горе