Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Свет

  Русија се враќа во Африка

  12/01/2019

  Официјална Москва подолго време се подготвува да се врати во Африка и да се смести на овој континент, на начин кој во почетокот  можеби , не би бил...

 • Брифинг/Weekly

  Тајван бара меѓународна помош

  11/01/2019

  Тајван побара меѓународна подршка по заканите упатени од Пекинг дека ако биде потребно ќе употреби и сила против “сепаратистите” во Тајпеј. По изјавата на кинескиот претседател Си Јинпинг...

 • Македонија

  “Случајот Груевски” е повеќе од бегство

  10/01/2019

  Извлекувањето на поранешниот премиер Никола Груевски од Македонија, осуден на две години затвор за корупција и неговото префрлање во Унгарија, што се случи кога осуденикот требаше да почне...

 • Свет

  Сириските Курди ги скараа САД и Турција

  09/01/2019

  Американско-турските односи се мислеше дека би можеле да се стабилизираат, откако претседателот на САД Доналд Трамп објави дека ги повлекува американските војници од територијата на Сирија. Повод за...

 • Брифинг/Weekly

  Романија претседава со ЕУ

  09/01/2019

  Од почетокот на оваа година, Романија претседава со ЕУ во рамките на одамна воспоставената пракса за ротирачко, шестмесечно управување со Унијата. На оваа позиција, Романија ја замени Австрија...

 • Здравје

  Вакцините не се поврзани со аутизмот

  08/01/2019

  Десетина години по стивнувањето на бранот против вакцините во Западна Европа, на другиот крај од континентот, млади родители под влијание на кампањата против имунизацијата, и натаму упорно одбиваат...

 • Свет

  Египет и Израел заедно против ИД

  06/01/2019

  Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси изјавил дека воената и безбедносната соработка, меѓу Египет и Израел, никогаш досега не била подобра. Во интервју за една американска телевизиска компанија,...

 • Брифинг/Weekly

  Лични податоци на Меркел на Твитер

  06/01/2019

  Германските безбедносни власти соопштија дека лични податоци, контакти, приватни разговори и финансиски податоци на стотина германски личности од политиката, медиумите, од јавниот живот и светот на музиката и...

 • Европа/ЕУ

  ЕУ “заглавена” со Брегзит, десничарењето и национализмот

  05/01/2019

  ЕУ и Европа, во годината која штотуку измина, останаа заглавени во настојувањето како да се спогодат со Велика Британија околу нејзината еднострана одлука да ја напушти Унијата, по...

 • Свет

  Шеесет години “кастровизам” на Куба

  04/01/2019

  На самиот почеток од оваа година, се навршија 60 години од кубанската револуција, откако на 1 јануари 1959 година, бунтовничките левичарски сили, предводени од Фидел Кастро, (Fidel Castro)...

Повеќе
Горе