Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Политикански игри на Белград и Приштина

25/11/2022

Во време кога Европа е соочена со војна, насилно вовлечена во неа по бруталната инвазија на Русија врз Украина, а Москва во исто време ја засилува својата кампања...

 • Трендови + Општество

  Венеција загрозена од климатските промени

  19/10/2018

  Венеција и  базиликата во Аквилија, во Италија, потоа античкиот град Тир во Либан, како и Ефес во денешна Турција – сите познати локации во Медитеранот и дел од...

 • Брифинг/Weekly

  Масакар на Крим

  19/10/2018

  Вкупно 15 ученици и петмина нивни професори, се убиени во техничкиот колеџ Политехника, во градот Керч, на Крим, во најкрвавиот оружен напад извршен на овој украински полуостров, откако...

 • Европа/ЕУ

  Ципрас се раздели од Коѕиас

  19/10/2018

  Во моментот кога во Македонија Владата и нејзините приврзаници, заедно со меѓународната заедница (освен Русија) се обидуваат да убедат дел од опозициските  пратеници да го подржат Договорот од...

 • Брифинг/Weekly

  Кашоги убиен при сослушување?

  16/10/2018

  Саудискиот новинар и публицист, Џамал Кашоги, за кој не се знае ништо од 2 октомври, најверојатно е убиен во зградата на конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, од...

 • Свет

  Шизма наместо христијанска љубов

  12/10/2018

  Вселенската патријаршија со седиште во Цариград (Истанбул), побрзо отколку што се очекуваше, одлучи да и признае независност (автокефалност) на Украинската православна црква со седиште во Киев. Во одлуката...

 • Брифинг/Weekly

  Уапсен лидерот на перуанската опозиција

  12/10/2018

  Лидерот на опозицијата во Перу Кеико Фуџимори е уапсена и  со лисици на рацете одведена на сослушување, откако е обвинета за корупција и за перење пари. Заедно со...

 • Брифинг/Weekly

  Нетанијаху: Не се плашиме од руските ракети

  11/10/2018

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху изјавил дека ќе се продолжи со нападите врз цели на сириската територија и покрај одлуката на Москва да и испорача на Сирија, усовршен ракетен...

 • Свет

  Зошто замина Ники Хејли

  11/10/2018

  Американскиот амбасадор во ОН, Ники Хејли (46) неочекувано поднесе оставка на оваа функција, оставајќи ја политичката јавност во САД збунета од заминувањето на „најмоќната жена “ во администрацијата...

 • Брифинг/Weekly

  БиХ заробена во националните ровови

  09/10/2018

  Во БиХ се одржаа општи избори за сите органи на власта на федерално и кантонално ниво, но покрај малата излезност од 53 отсто и регистрираните нерегуларности, основниот впечаток...

 • Вести

  Новинарите и натаму ги убиваат…

  09/10/2018

  Младата бугарска новинарка, Викторија Маринова (30) брутално е убиена во бугарскиот град Русе. Беживотното тело на популарната новинарка на локалната телевизиска станица, е најдено во паркот, покрај Дунав,...

Повеќе
Горе