Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

„Пегасус” за прислушување на полската опозиција

28/02/2024

Високи функционери на поранешната влада во Полска ќе сведочат во специјалната истрага што ја покренува Сејмот ( Парламентот), по откривањето на аферата за прислушување на политичките противници. Станува...

 • Здравје

  Откриен нов метод за лечење на ракот

  22/01/2020

  Група научници од Универзитетот во Кардиф, во Велс, во Британија, имаат откриено нов метод со кој би можело да се уништат речиси сите видови рак што ги нападнал...

 • Западен Балкан

  Митрополит Михајло: Можна е и војна за законот во Црна Гора

  18/01/2020

  Митрополитот на Црногорската православна црква (ЦПЦ) Михајло, предупредил дека во Црна Гора „лесно би можело да дојде и до граѓанска војна, доколку не се спроведе новиот закон за...

 • Свет

  Спасена волемија стара 200 милиони години!

  18/01/2020

  Во екот на големата и често натчовечка битка на Австралијанците со 4,5 месечната огнена стихија, која како никогаш до сега им има нанесено тешки оштетувања на локалната флора...

 • Европа/ЕУ

  Влошена состојбата околу Полска и Унгарија

  18/01/2020

  Европскиот Парламент изгласа резолуција во која се констатира дека во Полска и во Унгарија е влошена состојбата во врска со прашањата поврзани за делувањето на правната држава. Европратениците...

 • Брифинг/Weekly

  Судска забрана за олимписките објекти во Рио

  18/01/2020

  1. Судска забрана за олимписките објекти во Рио Еден бразилски суд нареди затворање на сите преостанати спортски и пропратни објекти, изградени за Олимписките игри во Рио де Жанеиро,...

 • Екстра Глобал

  Џејмс Бонд – само машко!

  18/01/2020

  Продуцентите на филмовите за тајниот агент Џејмс Бонд изјавија дека агентот 007 може да биде само машко. „Не сум воопшто заинтересирана улогата на еден машки лик да и...

 • Свет

  Австралија – изгорена и задушена во чад

  17/01/2020

  Силен дожд со град и грмотевици го погодија Мелбурн и неговата околина, а посилни врнежи, по подолго време имаше и во делови од сојузната држава Нов Јужен Велс....

 • Свет

  Оставка на Медведев

  16/01/2020

  Рускиот премиер Дмитри Медведев поднесе оставка на функцијата, која претседателот Владимир Путин ја прифатил. Според руската државна агенција, претседателот на државата при тоа му се заблагодарил на Медведев...

 • Екстра Глобал

  Вилијам: Кралицата минува низ тешко време

  16/01/2020

  Британскиот принц Вилијам – војводата од Кембриџ – се пожалил дека сегашната криза во семејството, околу неговиот помлад брат, принцот Хари, најмалку и се потребни на кралицата Елизабета,...

 • Западен Балкан

  Белград незадоволен од Брисел!?

  16/01/2020

  Официјален Белград е незадоволен од ЕУ затоа што „бавно се отвораат поглавјата за влез во Унијата“ и го обвинува Брисел дека тоа се случува „само затоа што нема...

Повеќе
Горе