Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Свет

  Украина со автокефална црква

  17/12/2018

  Во Киев, со црковни и државни свечености, на кои присуствуваше и претседателот Петро Порошенко, беше формирана автокефалната Украинска православна црква (УПЦ) која е целосно одделена и независна од...

 • Европа/ЕУ

  “Жолтите елеци” против Макрон

  17/12/2018

  Петта сабота по ред, насилнички настроени демонстранти се собираат во центарот на Париз и во разни градови низ Франција, за да протестираат. Тие не носат транспаренти и не...

 • Брифинг/Weekly

  Крајната десница и националистите против Маракеш

  17/12/2018

  Околу пет илјади фламански националисти и припадници на крајната десница, протестираа во Брисел против Пактот за миграцијата на ОН, што беше потпишан минатата недела во Маракеш, во Мароко....

 • Европа/ЕУ

  Од Иран до Британија преку Белград

  13/12/2018

  Во изминатите месеци британската крајбрежна стража интервенираше на повеќепати во близината на брегот, од англиската страна на каналот Ламаш, прогонувајќи, а честопати и спасувајќи групи мигранти кои настојуваат...

 • Европа/ЕУ

  Могерини : Мора да отвориме преговори со Скопје

  13/12/2018

  Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, изјави дека Брисел „мора да ги отпочне преговорите со Скопје“ за членство во Унијата, означувајќи го...

 • Европа/ЕУ

  Модерните ториевци ги поразија антиевропејците

  13/12/2018

  Пратениците од британската, владеачка Конзервативна партија и изгласаа доверба на лидерот Тереза Меј, со едно како што се покажа, уверливо мнозинство кое овозможува таа и натаму да ги...

 • Европа/ЕУ

  Балкански игри во Лондон

  12/12/2018

  Лондон и Британија по многу нешто се разликуваат од Балканот – од историјата и политиката до економијата и времето. Главниот британски град е една од светските метрополи, финански...

 • Европа/ЕУ

  Хрватска меѓу првите ќе го ратификува членството на Македонија во НАТО

  08/12/2018

  Официјален Загреб соопшти дека Хрватска ќе биде меѓу првите земји членки на НАТО, што ќе го ратификува договорот за членството на Македонија во Северноатланската Алијанса. По средбата на...

 • Европа/ЕУ

  Орбан пречекан и испратен со протести

  08/12/2018

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан престојуваше во Загреб, на отворањето на годишната конференција на земјите од групата СЕИ, а во истовреме имаше и билатерлани разговори во хрватската влада со...

 • Западен Балкан

  Кому треба пакт на Балканот

  08/12/2018

  Една неспретна изјава на косовскиот заменик премиер Енвер Хоџај и еден “бомбастично” извлечен наслов во весник, беа доволни силни за да се распалат и онака веќе распалените национални...

Повеќе
Горе