Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

„Пегасус” за прислушување на полската опозиција

28/02/2024

Високи функционери на поранешната влада во Полска ќе сведочат во специјалната истрага што ја покренува Сејмот ( Парламентот), по откривањето на аферата за прислушување на политичките противници. Станува...

 • Свет

  Саудискиот принц го хакирал Џеф Безос

  23/01/2020

  Саудискиот принц-престолонаследник Мохамед бин Салман го хакирал приватниот мобилен телефон на американскиот милијардер Џеф Безос, сопственик на „Амазон“ и на угледниот весник „Вашингтон Пост“ неколку месеци пред да...

 • Европа/ЕУ

  Прв пат – жена претседател на Грција

  23/01/2020

  Катерина Сакеларопулу, поранешен претседател на грчкиот Државен совет е избрана за нов претседател на Република Грција. Ова е за прв пат во грчката политичка историја, една жена да...

 • Свет

  Путин ги задржа Лавров и Шојгу во владата

  23/01/2020

  Рускиот претседател Владимир Путин го именуваше составот на новата влада на Русија, во која главните министерски ресори ги задржаа досегашните министри. Така, шеф на дипломатијата и натаму е...

 • Свет

  Смртоносниот корона вирус се шири и убива

  22/01/2020

  Новиот „супер“ корона вирус кој се појави минатиот месец во Кина, продолжува да се шири, откако тамошните власти потврдија дека расте бројот на луѓето кои се заразени, а...

 • Екстра Глобал

  Монета од пет фунти во чест на „Квин“

  22/01/2020

  Британската кралска ковачница за издавање монети, на пазарот пушти во оптек специјална метална паричка во номинална вредност од пет фунти, во чест на рок групата „Квин“ – пејачот...

 • Екстра Глобал

  Голорак татко задавил којот бранејќи го детето

  22/01/2020

  Еден голорак татко убил којот (прериски волк) бранејќи го своето две годишно дете кое било нападнато од ова диво животно – соопшти полицијата од малото место Хемптон Фолс,...

 • Здравје

  Откриен нов метод за лечење на ракот

  22/01/2020

  Група научници од Универзитетот во Кардиф, во Велс, во Британија, имаат откриено нов метод со кој би можело да се уништат речиси сите видови рак што ги нападнал...

 • Западен Балкан

  Митрополит Михајло: Можна е и војна за законот во Црна Гора

  18/01/2020

  Митрополитот на Црногорската православна црква (ЦПЦ) Михајло, предупредил дека во Црна Гора „лесно би можело да дојде и до граѓанска војна, доколку не се спроведе новиот закон за...

 • Свет

  Спасена волемија стара 200 милиони години!

  18/01/2020

  Во екот на големата и често натчовечка битка на Австралијанците со 4,5 месечната огнена стихија, која како никогаш до сега им има нанесено тешки оштетувања на локалната флора...

 • Европа/ЕУ

  Влошена состојбата околу Полска и Унгарија

  18/01/2020

  Европскиот Парламент изгласа резолуција во која се констатира дека во Полска и во Унгарија е влошена состојбата во врска со прашањата поврзани за делувањето на правната држава. Европратениците...

Повеќе
Горе