Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Брифинг/Weekly

  Кина не се откажува од Тајван

  03/01/2019

  Официјален Пекинг одново порача дека не се откажува од Тајван, па дури и се закани дека е подготвен да употреби и (воена) сила против “сепаратистите” како што ја...

 • Западен Балкан

  “Преспа” најзначајното постигнување на Балканот

  30/12/2018

  Годината 2о18 беше најавена како година на Западен Балкан, кога станува збор за неговото приближување кон европските интеграции, внатрешните реформи, стабилизацијата на регионот, и подобрувањето на доброседските односи....

 • Брифинг/Weekly

  Пожарникари го прскаат Њу Делхи со вода за почист воздух

  29/12/2018

  Властите во Индија им наредиле на пожарникарите во Њу Делхи да прскаат вода од сите високи згради и облакодери, за да помогнат за намалувањето на големата прашина во...

 • Свет

  Русија подигна ограда меѓу Крим и Украина

  29/12/2018

  Руските власти подигнаа висока метална ограда меѓу Крим и другиот дел од територијата на Украина, со која полуостровот освен што е политички, воено и економски одделен, туку сега...

 • Свет

  Мајкл Флин може и да не оди во затвор

  28/12/2018

  Поранешниот советник за национална безбедност на САД, Мајкл Флин (Michael Flynn), веќе осуден за попречување на правдата и за лажно сведочење во текот на сослушувањето на ФБИ, би...

 • Европа/ЕУ

  Германската војска со државјани на ЕУ?

  28/12/2018

  Главниот инспектор на германската армија, генерал Еберхард Цорн (Eberhard Zorn) изјави дека војската на Германија би можела да се пополнува и со државјани на ЕУ. Во интервју за...

 • Брифинг/Weekly

  Грузија и Македонија со “изненадувачки напредок”

  27/12/2018

  Во најновата листа на Светска банка (World Bank) објавена во “World Finance” за земјите со најповолни услови за започнување и правење бизнис, се посочува дека пет држави во...

 • Свет

  Два аршина за азил- уругвајски и унгарски

  26/12/2018

  Во годината која изминува, повеќемина поранешни политички моќници, премиери или претседатели на држави, во разни делови од светот – од Латинска Америка, Африка и Азија, па се до...

 • Свет

  И екс пакистанскиот премиер оди во затвор

  26/12/2018

  Антикорупцискиот суд во Пакистан го осуди поранешниот премиер Наваз Шариф (Nawaz Sharif) на седум години затвор, за корупција, предизвикувајќи задоволство меѓу приврзениците за почитување на еднаквоста пред законите...

 • Брифинг/Weekly

  Британските банки бараат лиценци во ЕУ

  25/12/2018

  Британската банка РБС (Royal Bank of Scotland) има побарано лиценца за работа во Германија за да може безбедно да продолжи со работа доколку Велика Британија ја напушти ЕУ...

Повеќе
Горе