Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Свет

  Грузија : Тепачка на пратеници про и контра Русија

  17/04/2024

  Расправата во Парламентот на Грузија, околу владиниот предлог- закон за-„транспарентност на странското влијание“ во земјата-  има предизвикано жестока расправија, која заврши  со општа тепачка на пратениците на власта...

 • Здравје

  Заразните болести се вратија во Европа

  17/04/2024

  Долготрајната пандемија предизвикана од корона вирусот, службено беше завршена минатата година, но европскиот континент сега се соочува со епидемијата на голема кашлица. Во изминатите месеци таа е широко...

 • Екстра Глобал

  Полицајка го ликвидира убиецот од Сиднеј

  14/04/2024

  Една полицајка од Сиднеј е прогласена за „вистински херој“ откако сама му се има спротивставено со разулавениот убиец во  трговскиот центар „Вестфилд“ во најголемиот австралиски град- ликвидирајќи го...

 • Едиторијал

  Горди и без лажна патетика

  12/04/2024

  Една госпоѓа, снимена во старински стил, демне од рекламните билборди за претседателските избори- буквално од секој агол. Ако ја нема неа на билбордот,  веднаш до него има друг...

 • Вести

  Казна за недоаѓање на специјалистички преглед

  12/04/2024

  Француската влада воведува казни за пациентите кои имаат закажан преглед кај лекар, а  сепак, нема да дојдат. Доколку нема да дадат валидно објаснување за недоаѓањето ќе бидат казнети...

 • Екстра Глобал

  Затворски казни за родителите на ученикот-убиец

  11/04/2024

  Родителите на ученикот кој во едно училиште  во САД изврши масовно убиство, се осудени на казна затвор од најмалку десет до 15 години, затоа што немаат ништо направено...

 • Вести

  После еден век отворена џамијата во Солун

  11/04/2024

  После 102 години, над двеста локални муслимани, се собраа да го прослават Рамазан Бајрам во историската џамија во Солун,  каде досега нема јавни џамии. Во овој град во...

 • Западен Балкан

  Пазарење за и околу Косово?

  09/04/2024

  Гневата реакција на Белград во врска со официјалниот  предлог- Косово да биде примено во Советот на Европа (СЕ), како полноправна членка- е примирена, откако стана јасно дека Србија...

 • Европа/ЕУ

  Русија потплатува европски политичари

  07/04/2024

  Пропагандна мрежа за подршка на Русија и нејзината агресија врз Украина -за ширење на антиукраинска кампаеа , со користење  лажни и невистинити вести- во која биле вклучени и...

 • Свет

  „Нема памет за да биде диктатор“

  05/04/2024

  Џон Болтон, поранешен  советник за национална безбедност во Белата куќа, во времето на Доналд Трамп , остро го нападна својот поранешен шеф, обвинувајќи го за контроверзните изјави и...

Повеќе
Горе