Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Вести

  За критика на војната во Украина-8,5 години затвор

  04/10/2023

  Руската новинарка Марина Овсјаникова е осудена во Москва на 8,5 годни затвор затоа шта ја има криткувано инвазијата на Русија врз Украина и војната што таму се води....

 • Технологија

  Еротски фотки со А.I. од украдени фотоси од Инстаграм

  04/10/2023

  Триесетина тинејџерки во Шпанија, на  мобилните телефони, имаат добиено СВОИ  разголени фотографии, иако никогаш и никаде не позирале, а ниту се сликале разголени. Сите фотки се FAKE, лажни...

 • Екстра Глобал

  Уапсен за сечење на „дрвото на Робин Худ“

  04/10/2023

  Едно 16 годишно момче од Англија е уапсено затоа што- според полицијата- „намерно исекол 200 години старо дрва“ кое властите во северноанглиската област Нортамбрија го означуваат како „прославено...

 • Свет

  Нема веќе Нагорно Карабах

  02/10/2023

  За прв пат во изминатите 30 години, мисија на Обединетите нации престојува во Нагорно Карабах, ерменска, сепаратистичка  енклава во територијата од Азербејџан , која се има отцепено, прогласувајќи...

 • Бизнис Глобал

  Аргентина со инфлација од 126 отсто

  02/10/2023

  Главниот плоштад во Буенос Ајрес, место на кое Аргентинците се собираат за да протестираат, или да прославуваат, како титулата светски фудбалски првак, сега е локација на која  се...

 • Свет

  „Вагнер“ станува војска на Кремљ

  01/10/2023

  Кремљ и Владимир Путин не се откажуваат од услугите на  платеничката група „Вагнер“, на сега убиениот основач и лидер Евгениј Пригожин , па за таа цел  рускиот претседател...

 • Западен Балкан

  Признанието на косовскиот Пабло Ескобар

  30/09/2023

  Ни после една недела од најтешкиот инцидент во Косово, во изминатите десет години, откако српска тешко вооружена група нападна патрола на косовската полиција, по што загинаа четири лица-...

 • Западен Балкан

  Санкции за Србија за Бањска ?

  28/09/2023

  Неколку денови по вооружениот судир меѓу косовската полиција и српска тешко вооружена група напаѓачи, за кои се почесто се зборува како за терористи- во реонот на селото Бањска,...

 • Вести

  Бугарската шпионска тројка во Британија стана петорка

  28/09/2023

  Бугарската шпионска група која беше откриена и уапсена во Британија , работејќи за руските тајни служби , во вторникот , за прв пат по притворањето, се појавија на...

 • Свет

  Индија и Канада се скараа за Сиките

  28/09/2023

  Индија – која како домаќин на годинешниот Самит на групата Г-20 настојуваше да се прикаже како новата голема сила во развој- откако се искара со соседна Кина, за...

Повеќе
Горе