Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Екстра Глобал

  Социјалните мрежи ги затапуваат луѓето

  30/11/2022

  Социјалните мрежи предизвикуваат луѓето да почнуваат да забораваат , па многумина , по посетата и разгледување на некоја од социјалните мрежи , набргу и не се сеќаваат што...

 • Свет

  Кина : полицијата ги проверува мобилките

  30/11/2022

  Полицијата во Кина ги има запоседнато поголемите градови во земјата за да спречи нови протести кои во изминатите седум денa ја имаат зафатено земјата. Демонстрациите кои се забранети,...

 • Западен Балкан

  Политикански игри на Белград и Приштина

  25/11/2022

  Во време кога Европа е соочена со војна, насилно вовлечена во неа по бруталната инвазија на Русија врз Украина, а Москва во исто време ја засилува својата кампања...

 • Европа/ЕУ

  Нема референдум за Шкотска без Лондон

  25/11/2022

  Британскиот Врховен суд пресуди дека во Шкотска не може да се организира нов референдум за независност, без одобрување и согласност на Парламентот на Обединето кралство во Лондон. Тоа...

 • Вести

  Џонсон ги озборува Шолц и Макрон

  24/11/2022

  Поранешниот британски премиер Борис Џонсон,  во едно интервју, ги озборуваше канцеларот на Германија и претседателот на Франција, за нивните првични реакции во врска со инвазијата на Русија врз...

 • Европа/ЕУ

  Орбан ја промовира „Голема Унгарија“

  23/11/2022

  Унгарскиот десничарски премиер Виктор Орбан- националист и популист- одново ја разбранува европската демократска јавност, појавувајќи се на еден стадион со навивачко шалче на унгарската репрезентација , на кое...

 • Вести

  Ердоган најавува војна против Курдите

  23/11/2022

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека неговата земја  ќе покрене широка копнена  воена операција против Курдите на северот од Сирија и во пограничната зона на сириско-турската граница...

 • Екстра Глобал

  Општина во Италија нуди пари за купување куќа

  22/11/2022

  Градските власти на малото италијанско гратче Пресиче одлучиле на сите кои се спремни да купат куќа, но и да се вселат во празните станови во ова место, да...

 • Вести

  „Убивавме цивили во Буча”

  21/11/2022

  Рускиот војник Никита Чибрин (27) е обвинет за воено злосторство извршено во украинскиот град Буча, во близината на Киев. Според сознанија на руски медиуми, сега е подготвен да...

 • Европа/ЕУ

  Австрија против ширење на Шенген зоната

  21/11/2022

  Изгледаше дека од почетокот на идната година,  Шенген зоната ќе се прошири со Хрватска, но и со Бугарија и Романија, откако Европската комисија и Европскиот парламент дадоа подршка...

Повеќе
Горе