Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Свет

  Перу: Претседателот сменет поради обид за пуч

  09/12/2022

  Дина Болуарте (60) е именувана за првата жена претседател на Перу , откако досегашниот, избран, шеф на државата Педро Кастилјо беше  сменет со експресно спроведена постапка  за импичмент...

 • Европа/ЕУ

  Хајнрих Тринаесети планирал пуч во Германија

  08/12/2022

  Хајнрих Тринаесети, припадник на старо аристократско семејство е осомничен од германските власти дека е во центарот на планираниот заговор за пуч и за преземање на власта во Германија....

 • Екстра Глобал

  Полигамен „пророк“ имал 20 сопруги

  08/12/2022

  Лидерот на една мала, полигамна секта во САД, Семјуел Бејтмен кој себе си се нарекува „пророк“, имал (колку што до сега се знае) најмалку 20 сопруги, наголемиот број...

 • Свет

  Кралско семејство „тешко“ 340 милијарди долари

  07/12/2022

  Светското фудбалско првенство, среде пустина – во Катар – и пред новогодишните празници , што се случува за прв пат , навлегува во својата завршна фаза и засега...

 • Свет

  „Украина паѓа за десет денови“

  06/12/2022

  Британскиот воено-безбедносен институт РУСИ (Royal United Services Institute) од Лондон објави дека поседува документи  во кои станува збор за плановите на Москва врзани за руската инвазија врз Украина....

 • Вести

  Њујорк и Сингапур најскапи градови за живеење

  04/12/2022

  Њујорк и Сингапур се прогласени за најскапи за живеење во истражувањето на угледниот британски неделник „Економист“, со кое биле опфатени 172 градови ширум светот. Тел Авив кој беше...

 • Едиторијал

  Решение за Косово до март 2023?

  04/12/2022

  Специјалниот пратеник на ЕУ за косовско-српскиот дијалог Мирослав Лајчак изјави дека „може да биде најдено решение  за нормализација на односите  меѓу Белград и Приштина, до рано на пролет....

 • Европа/ЕУ

  Расизам во кралската Бакингамска палата

  02/12/2022

  Кумата на крштевката на британскиот принц-престолонаследник  Вилијам, поднесе оставка на сите свои ангажмани во кралската Бакингамска палата , признавајќи ја одговорноста и вината за расистичкиот скандал, во текот...

 • Свет

  Американски ултрадесничар осуден за заговор

  01/12/2022

  Американскиот ултрадесничар Стјуарт Роудс, основач на крајно-десничарска група „Чувари на заклетвата“ е осуден од судот во САД за организирање заговор со кој требало да се поништи уверливата изборна...

 • Европа/ЕУ

  Германија: украинскиот „Голодомор“ е геноцид

  01/12/2022

  Германскиот Парламент усвои посебна резолуција со која „Голодомор“- односно присилното изгладнување на милиони Украинци, во триесетите години на 20 век, од страна на тогашната власт во Советскиот Сојуз...

Повеќе
Горе