Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Западен Балкан

  Ѓукановиќ : Оние кои заговараат „Голема Србија“ се најзадоволни

  14/11/2018

  Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека напредокот на Западен Балкан и неговиот европски пат се доведени во прашање поради судирот на големите сили , токму над регионот. Во...

 • Брифинг/Weekly

  Јоханес: Романија не може да ја предводи ЕУ

  13/11/2018

  Романскиот претседател Клаус Јоханес изјави дека неговата земја не е подготвена да претседава со ЕУ од нова година . Од 1 јануари 2019 година, по однапред определениот распоред...

 • Европа/ЕУ

  Национализмот против Европа

  13/11/2018

  Примирјето потпишано на 11 ноември 1918 година, не значеше и мир на континентот на кој четири години крваво се војуваше. Тоа требаше да го донесе Версај и мировната...

 • Вести

  Војната што ја измени историјата

  11/11/2018

  На 11-ти ноември 2018 се навршија 100 години од крајот на Првата светска војна, а главните земји учеснички тоа го одбележуваат со оддавање почит на милионите загинати и ранети....

 • Свет

  „Руската врска“ пред блокада

  10/11/2018

  Истрагата на специјалниот американски истражител Роберт Малер, за „руската врска“ во претседателските избори во САД, во 2016 години, се соочува со можноста да биде блокирана, откако досегашниот државен...

 • Свет

  Сите задоволни-сите загрижени

  10/11/2018

  Американските мид-терм избори започнаа во сенката на 11 убиени во три одделни тешки инциденти, во кои мотивот беше омразата врз политичка, расна и верска основа. Завршија со оружен...

 • Брифинг/Weekly

  Крамп-Каренбауер наследничка на Меркел ?

  08/11/2018

  Сегашниот генерален секретар на германската Христијанско-демократска партија (ЦДУ) Анегрет Крамп-Каренбауер (56) важи за најсилен кандидат за наследник на Ангела Меркел за нов лидер на владеачката партија во Германија,...

 • Европа/ЕУ

  Макрон: Брисел не може да се споредува со Москва

  08/11/2018

  Францускиот претседател Емануел Макрон одбра еден проевропски и програѓански собир во словачкиот главен град, во Братислава, за да остро се пресмета со појавениот национализам и популизам во некои...

 • Брифинг/Weekly

  Ндрангета се инфилтрира во ЕУ

  07/11/2018

  Познатата италијанска мафијашка организација Ндрангета се инфилтрира во земјите на ЕУ, потврди специјалниот обвинител за борба со мафијата и за контра-тероризам Федерико Кафиеро де Роха, во разговор со...

 • Свет

  72 часа омраза во САД

  05/11/2018

  Десетина дена пред  годинешниве, мид-терм делумни избори за Претставничкиот дом и Сенатот на американскиот Конгрес, кои редовно се организираат на средината од мандатот на актуелниот претседател, САД беа...

Повеќе
Горе