Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Технологија

  Сондата „Инсајт“ слета на Марс

  28/11/2018

  Роботизираната сонда „Инсајт“ на американската агенција за вселенски истражувања НАСА, слета безбедно на површината на Марс, по седум минутната драматична операција на спуштање на „ Црвената планета“. Потврда...

 • Брифинг/Weekly

  Трамп : Договорот за Брегзит е добар само за ЕУ

  28/11/2018

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека договорот за Брегзит меѓу Лондон и Брисел е добар само за ЕУ. Во првата реакција на Трамп за договорот за излегување на...

 • Западен Балкан

  Обвинета побегна во амбасадата на Србија во Подгорица

  27/11/2018

  Бранка Милиќ, обвинета за вмешаност во обидот за пуч во Црна Гора, што требало да се изведе на денот на парламентарните избори во 2016 година, побегна во амбасадата...

 • Свет

  Украина во вонредна состојба

  27/11/2018

  Украинскиот Парламент, со големо мнозинство гласови, прифати воведување вонредна состојба во земјата, за период од 30 денови, откако во неделата Русија зароби три помали воени бродови на Украина...

 • Брифинг/Weekly

  Макрон: Засрамете се од насилството на улиците

  26/11/2018

  Францускиот претседател Емануел Макрон остро реагираше за насилството по улиците на Париз и на уште десетица други градови низ Франција, за време вториот викенд со демонстрации поради зголемената...

 • Свет

  Украинско-руски инцидент во Азовско Море

  25/11/2018

  Владата во Киев ја обвини Москва дека брод на руската крајбрежна стража, намерно удрил во еден брод-влекач на украинската воена морнарица. Инцидентот се случил блиску до брегот на...

 • Свет

  Проблемот на ЕУ со мигрантите ја „храни“ крајната десница

  25/11/2018

  Поранешниот американски државен секретар и претседателски кандидат на Демократската партија на САД, на изборите во 2016 година,  Хилари Клинтон, ја предупреди ЕУ да го рeши проблемот со мигрантите,...

 • Брифинг/Weekly

  Полска ги измени неевропските реформи

  25/11/2018

  Владата на Полска ги измени сите свои контроверзни реформи во правосудството, што предизвикаа критики од Европската комисија во Брисел, откако беа оценети како спротивни на правилата и принципите...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу Косово, со секојдневните меѓусебни обвинувања за  тоа кој е повиновен. Силите на...

 • Свет

  Командант на руските сили во Сирија на чело на ГРУ

  24/11/2018

  Вице-адмиралот Игор Костјиков, доскорешен главен командант на руските единици во Сирија, е поставен за нов директор на руската воена разузнавачка агенција ГРУ. Именувањето на нов прв човек на...

Повеќе
Горе