Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Свет

  Нема веќе Нагорно Карабах

  02/10/2023

  За прв пат во изминатите 30 години, мисија на Обединетите нации престојува во Нагорно Карабах, ерменска, сепаратистичка  енклава во територијата од Азербејџан , која се има отцепено, прогласувајќи...

 • Бизнис Глобал

  Аргентина со инфлација од 126 отсто

  02/10/2023

  Главниот плоштад во Буенос Ајрес, место на кое Аргентинците се собираат за да протестираат, или да прославуваат, како титулата светски фудбалски првак, сега е локација на која  се...

 • Свет

  „Вагнер“ станува војска на Кремљ

  01/10/2023

  Кремљ и Владимир Путин не се откажуваат од услугите на  платеничката група „Вагнер“, на сега убиениот основач и лидер Евгениј Пригожин , па за таа цел  рускиот претседател...

 • Западен Балкан

  Признанието на косовскиот Пабло Ескобар

  30/09/2023

  Ни после една недела од најтешкиот инцидент во Косово, во изминатите десет години, откако српска тешко вооружена група нападна патрола на косовската полиција, по што загинаа четири лица-...

 • Западен Балкан

  Санкции за Србија за Бањска ?

  28/09/2023

  Неколку денови по вооружениот судир меѓу косовската полиција и српска тешко вооружена група напаѓачи, за кои се почесто се зборува како за терористи- во реонот на селото Бањска,...

 • Вести

  Бугарската шпионска тројка во Британија стана петорка

  28/09/2023

  Бугарската шпионска група која беше откриена и уапсена во Британија , работејќи за руските тајни служби , во вторникот , за прв пат по притворањето, се појавија на...

 • Свет

  Индија и Канада се скараа за Сиките

  28/09/2023

  Индија – која како домаќин на годинешниот Самит на групата Г-20 настојуваше да се прикаже како новата голема сила во развој- откако се искара со соседна Кина, за...

 • Европа/ЕУ

  Полска ја запре испораката на оружје за Украина

  26/09/2023

  Владата во Варшава соопшти дека ја запрела испораката на (старо советско) оружје за Украина, продлабочувајќи го на тој начин неогласувањето со Киев околу украинското жито. Ваквата одлука доаѓа...

 • Екстра Глобал

  Женско тело во устата на убиен алигатор

  26/09/2023

  Еден четири метри долг алигатор е убиен во Флорида, но шок во јавноста која (обично) е навикната на ваквите вести, предизвика откритието дека во устата на крволочното животно...

 • Култура

  „Вашиот филм го гледаат само свињите“

  24/09/2023

  Претседателот на Полска Анджеј Дуда – некултурно и навредливо од шеф на држава во ЕУ – ја нападна  филмската режисерка Агнешка Холанд , за нејзиниот најнов фил „Зелената...

Повеќе
Горе