Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Православна паричка за Андреј Пленковиќ

13/01/2023

Во екот на изнасилената, непотребна криза за и околу Косово, српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ,  неочекувано,  се најде во Загреб и тоа токму за време на православниот...

 • Екстра Глобал

  Девојче починало од вдишување дезодоранс

  29/01/2023

  Едно 14 годишно девојче од англискиот град Дерби починало од застој и блокада на срцето, откако претходно самото се попрскало со дезодоранс во својата соба. Според соопштението на...

 • Екстра Глобал

  Куче смртно застрелало човек

  29/01/2023

  Американец чиј идентитет не се открива бил застрелан и починал на самото место во еден крајно необичен и уникален инцидент- откако  куче случајно застанало на откочената пушка, оставена...

 • Европа/ЕУ

  Џорџа Мелони: Западен Балкан стана приоритет за ЕУ

  27/01/2023

  Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека Западен Балкан стана приоритет за Европа , инсистирајќи  притоа дека кога станува збор за овој регион на југоистокот од континентот,  не смее ...

 • Вести

  Данска укинува државен празник за заштеда

  27/01/2023

  Владата на Данска му понуди на Парламентот да усвои закон со кој се укинува еден државен оразник, како мерка за заштеда, но ваквиот потег на центристичката коалиција на...

 • Европа/ЕУ

  Петков тајно и помагал на Украина

  20/01/2023

  Бугарија беше и останува најнеразвиената членка на ЕУ, но токму нејзиниот (поранешен) премиер Кирил Петков и тогашниот министер за финансии Асен Василев, ја помагале најмногу Украина во првите...

 • Свет

  Кина (за прв пат) со намалено население

  20/01/2023

  Кинеската популација, за прв пат по повеќе од 60 години, е намалена, според признанието и  на државната статистика во Пекинг. Станува збор за  официјална потврда за нешто за...

 • Европа/ЕУ

  “Capo di tutti capi” уапсен пред кафуле

  18/01/2023

  Најбараниот и најопасниот италијански мафијаш Матео Месина Денаро, кој 30 годни беше во бегство, сокривајќи се под лажен идентитет и користејќи разни имиња, беше уапсен во Палермо, на...

 • Свет

  Избеган „вагнеровец“ бара азил во Норвешка

  17/01/2023

  Поранешен командант на единица на руската паравоена група „Вагнер“ , бара азил во Норвешка , откако побегнал од единицата, а потоа два месеци се сокривал на руска територија,...

 • Европа/ЕУ

  Без носталгија за последниот грчки крал

  16/01/2023

  Во Атина, на приватниот имот на поранешното кралско семејство, каде се наоѓаат  посмртните останки и други членови на семејството, беше погребан поранешниот и последен крал на Грција, Константин...

 • Вести

  „Повлечи се од Украина, или ќе те тргнат од власт“

  16/01/2023

  Претседателот на Чешка на заминување, Милош Земан кому во март му истекува и вториот едно по друго мандат, има изјавено дека рускиот претседател треба да ја повлече својата...

Повеќе
Горе