Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Претседатели како цареви, деспоти и султани

27/05/2023

Реџеп Таип Ердоган кој се бори и (најверојатно) ќе се избори за својот трет претседателски мандат на изборите во Турција, засега е еден од тројцата политичари во Европа...

 • Екстра Глобал

  Патник отворил врата на авионот при слетување

  27/05/2023

  Еден патник во авионот на јужнокорејската компанија „Асиана Ерлајнс“ ја отворил вратата за вонредни ситуации , додека леталото слетувало. Во соопштението на компанијата што го пренесуваат светските медиуми...

 • Екстра Глобал

  Без АББА на Евросонг 2024 година?

  27/05/2023

  Победата на шведската пејачка Лорин на годинешнава Евровизиска песна во Ливерпул, во Британија , покрена бројни приказни – сите во форма на  шпекулации и  некакви теории за заговор- ...

 • Култура

  Почина Тина Тарнер- „Кралицата на рокот“

  25/05/2023

  Во својот дом во близината на Цирих, каде живееше со својот втор сопруг, почина Тина Тарнер- „Кралицата рок музиката“. Почина после долго боледување, соочувајќе се со неколку тешки...

 • Европа/ЕУ

  Грција- Победа за нови избори

  25/05/2023

  Во Грција се одржаа парламентарни избори на кои има победник- партијата Нова Демократија- која и во изминатите четири години беше на власт.  Опозициската  Сириза го призна поразот, но...

 • Вести

  Британија – Брегрет наместо Брегзит

  23/05/2023

  Само девет отсто од Британците се уште веруваат дека Брегзит- излегувањето на Велика Британија од ЕУ- повеќе е успех, отколку што е грешка и промашување- покажува најновото истражување...

 • Европа/ЕУ

  Бугарија со ротирачки премиер

  23/05/2023

  Двете главни политички партии во Бугарија- ГЕРБ и ПП (Продолжуваме со промените) – обете проевропски определени, кои на последните, пети по ред предвремени избори, освоија најмногу гласови, се...

 • Свет

  Проевропска Грузија против домашните русофили

  22/05/2023

  Со грузиски државни знамиња и со транспаренти на кои се порачува – „Не сте дободојдени“- голем број демонстранти , насобрани на аеродромот во Тбилиси, ги пречекаа патниците од...

 • Екстра Глобал

  Ослободена жената која го убила силувачот

  22/05/2023

  Обвинителството во Мексико го повлече обвинувањето против една жена која  беше осудена на затворска казна од шест години , затоа што го убила човекот што ја силувал. Убиството...

 • Европа/ЕУ

  Словачка „заробена“ во убиството на новинарот Куцијак

  21/05/2023

  Повече од пет години Словачка е „заробена“ во случајот со убиството на еден новинар-истражувач и на неговата свршеница. Властите во меѓувреме го имаат откриено и осудено извршителот, како...

 • Свет

  Со лажни вести до победа на Ердоган

  19/05/2023

  Турција во втор круг ќе одбере кој ќе биде претседател на државата-  Реџеп Таип Ердоган кој е над 20 години на власт, или Кемал Киличдароглу, зад кого стои...

Повеќе
Горе